fbpx

ChatGPT 🤖 aneb proč používat umělou inteligenci?

Blogový článek

Umělá inteligence v posledních letech proniká do všech sfér lidského života. Ovlivňuje způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a uvažujeme. Každý přirozeně není s umělou inteligencí sžitý a spíše bojuje s tím, jak ji používat a zda vůbec. Někteří se jí také bojí, nicméně v tomto článku se podíváme právě na to, proč bychom naopak měli umělou inteligenci využívat a zejména, jaké jsou její výhody. Zaměříme se na práci s modelem ChatGPT, protože umělou inteligenci v podobě Alexy nebo Ciri většina z nás zná a chápe, k čemu slouží. Co všechno ale dokážeme díky ChatGPT, případně Claudu či Gemini od Googlu?

chat gpt 5.0

Umělá inteligence mění svět

Nejspíše každý už někde četl, že internet je převratným vynálezem lidstva, a to po ohni, kolu a knihtisku. Umělá inteligence by se však dala považovat za další takový mezník, který se navíc vyvíjí překotnou rychlostí. Kolikrát je těžké sledovat veškeré novinky, protože přicházejí v rychlém sledu za sebou, jedna schopnost ChatuGPT vede k druhé, a najednou tady máme pomocníka, který nám dokáže nesmírně ušetřit čas i energii při práci.

K jednotlivým způsobům, jak to dokáže, se dostaneme později, neboť nejprve bychom rádi vysvětlili, proč jsme si pro tento článek vybrali dovednosti umělé inteligence od OpenAI – ChatGPT. Tento model je totiž schopen čerpat nejen z dat, ale také z internetu, a hluboce přemýšlet. Předplatitelé totiž nemusí dostat odpověď co nejrychleji, ale mohou si vybrat, že umělá inteligence projde značné množství zdrojů, zhodnotí, co našla, a následně data sesumíruje tak, aby to tazateli vyhovovalo. 

Pro začátek řekněme, že pokročilé modely umělé inteligence nám pomohou v byznysu, jsou užitečné při tvorbě obsahu, byť zde je ideální se spíše opřít o návrhy a jinak spolehnout na lidskou práci, na kterou uživatelé reagují lépe. A opomenout nesmíme, že ChatGPT nám může pomoci také v osobním životě. Jak? Všelijak.

Umělá inteligence mění i nás

ChatGPT ale třeba i Claude jsou důvody, proč lidé mají k umělé inteligenci rozporuplný vztah. Tyto sofistikované modely s námi totiž komunikují tak, jak je přirozené pro lidi. Modely se učí, snaží se vyhovět, protože jsou tak naprogramované, a čím více se jejich mluva podobná lidské, tím u některých uživatelů vzbuzují větší nedůvěru. Navíc mají schopnost smysluplné konverzace, a pokud se jich zeptáme třeba na radu pro vztah nebo při psychických potížích, dost dobře je nám takový ChatGPT schopen poradit na úrovni našeho nejlepšího kamaráda. 

Výše jsme zmínili, v jakých sférách života nám umělá inteligence pomůže, díky různým sci-fi filmům či knihám ale asi každý měl vždy na paměti, že jednou nahradí mezilidskou komunikaci. To z našeho pohledu opravdu nehrozí, pravdou ale je, že ovlivňuje smýšlení člověka určitým způsobem. Když jsme totiž osamělí, můžeme využít možnosti ChatuGPT a popovídat si. Takovou možnost jsme dříve neměli.

Co všechno ChatGPT umí?

chat gpt novinky 2025

Všechny nás přirozeně nenapadne, jak bychom mohli umělou inteligenci sami využít. Kolikrát ale stačí napovědět a vzbudit zájem, což je klíčem k tomu, aby ji lidé sami začali využívat a vyzkoušeli si, jak moc může určité typy práce urychlit.

Základní funkce

V neplacené verzi ChatGPT i jiných modelech se setkáme s tím, že nám dokáže umělá inteligence vyplodit velmi smysluplné texty, poradit si s daty a být nám k ruce, s čímkoliv potřebujeme, dokud není třeba využívat internet či mnoho nahraných souborů. Prostě pro začátky nám tento model stačí, seznámíme se s ním a můžeme ho využít pro tvorbu struktur článků, vylepší text po jazykové stránce, navrhne dobré příspěvky na sociální sítě (sladí tón pro jednotnou komunikaci, pomůže s call-to-action prvky), odpovědi na emaily a zvládne vysvětlit problémy v obecné rovině.

Pokročilé funkce

Když nám základní verze nestačí a vnímáme její limity, měli bychom postoupit k placené verzi. Ty rozdíly jdou znát na každém kroku, neboť model GPT-4 už opravdu přemýšlí, byť nám to může znít nesmyslně. Jenže tato umělá inteligence si dává na odpovědích záležet více než základní verze nejen ve srozumitelnosti, ale také tónu a hloubce porozumění, kterou se snaží tazateli poskytnout.

Přesně v té hloubce tkví užitečnost pokročilého modelu – dokáže vysvětlit i velmi komplikované problémy, odpovědět na dodatečné otázky na základě toho, co už vysvětlil, a když to po něm chceme, využije k tvorbě odpovědí také internet. Oproti základní verzi dodává tento model výsledky téměř okamžitě, a pokud chceme, tak i se zdroji, přičemž omezení v počtu odpovědí za den sice existuje, ale je nastaveno velmi vysoko. 

Tento model je pro nás vhodný, když používáme ChatGPT denně a už víme, jak s ním pracovat, takže můžeme využít veškeré výhody tohoto modelu. Hovoříme jednak o tom, že si můžeme vybrat mezi specializovanými modely na grafiku, kreativní psaní nebo technické zaměření, jednak o možné integraci ChatGPT do firemních systému jako databáze zákazníků.

Jedinečné funkce ChatGPT

Ačkoliv Claude i Gemini postupují ve svém vývoji velmi rychle, stejně působí ChatGPT jako nejrobustnější umělá inteligence, tudíž i v této části se zaměříme jen na jeho schopnosti, které jsou možná nečekané, o to víc ale mohou být pro některé z nás užitečné.

Hlasové vyhledávání: U této schopnosti nás možná napadne, že díky hlasu fungují také Alexa a Ciri a nejde o nic převratného, nicméně opak je pravdou. Vyhledávání na mobilech, tabletech i počítačích bývalo založeno na tom, že jsme dotaz napsali. Dnes ho ale můžeme i diktovat, což je rychlé, pohodlné, a samozřejmě se to hodí pro uživatelé, kteří z nějakého důvodu psát na klávesnici nemohou nebo je to pro ně velmi náročné.

Kromě vyhledávání umí ChatGPT převést i výstup v text-to-speech, a výstup nám přečte. Možné je také jeho propojení právě s Alexou, díky čemuž získáme to nejlepší z obou přístrojů/softwarů. 

Funkce GPT „Search:“ Jako o převratu ve vyhledávání na internetu se hovoří o funkci Search v rámci ChatGPT. Důvod je jednoduchý – zatímco Googlu poskytneme dotaz, a pak musíme výsledky procházet sami, ChatGPT to může udělat za nás, zdroje nám vyfiltrovat podle kritérií, která mu sami poskytneme, a následně udělá výtah textu, shrne hlavní body nebo přímo výsledky aplikuje na situaci, kterou mu zadáme.

Navíc má ChatGPT takto přístup k aktuálním informacím. V základní verzi čerpá jen ze svých dat, kdežto v pokročilé může shrnout informace na dané téma, jež se objevily třeba dnes ráno.

Bude GPT Search více využíván? To nevíme. Faktem je, že už dnes v Česku specialisté zaznamenávají první konverze, které jim přišly právě z GPT Search. Je to nástroj, který je rozhodně na vzestupu. Stejně jako Bing, od kterého GPT Search „přebral“ některé technologie a dá se říct, že vyhledávací algoritmus je dost podobný, tak loni zaznamenal růst 12 procent. Zdá se, že monopolní Google nebude mít stále jedinečnou pozici, a bude se brzy potýkat s vážnou konkurencí. My samozřejmě vše sledujeme, aby byl web optimalizován jak pro Google, tak jiné vyhledávače.


Zpracování multimédií: Nesmírně užitečný nám ChatGPT může být ve chvíli, kdy potřebujeme shrnout obsah PDF, které stačí nahrát, zvládne ale mnohem víc. Můžeme mu nahrát obrázek nebo jakoukoliv grafiku a požádat o rozbor, tedy zda obsahuje nutné informace, zda je dobře čitelný a má vhodnou kompozici. 

Pokud v rámci ChatGPT pak pracujeme s daty, není pro něj žádný problém přečíst Excelovou tabulku a výstupy poskytnout v grafech. Často je vlastně jen o to, abychom si umělou inteligenci vyzkoušeli, sami zkusili, co všechno umí, a třeba budeme znovu překvapení, že ano, I TOHLE ZVLÁDNE.

Výhody práce s ChatGPT: Proč ho vůbec využívat?

výhody chat gpt
Tak nějak se dají shrnout výhody CHat GPT, umělé inteligence obecně

1) Automatizace

Automatizace by pro nás neměla být žádným strašákem, se kterým se pojí naše nahraditelnost. Ne, umělá inteligence by nás neměla nahradit, ale měla by nám v naší práci pomoci, a to zejména s úkony, které jsou rutinní, neměnné a vlastně nudné. Potřebujeme pravidelně analyzovat data? Stačí je nahrát umělé inteligenci, která na základě našeho podnětu analyzuje trendy a výstup připraví tak, aby byl srozumitelný. 

V rámci automatizace pracovních procesů můžeme ušetřit energii i čas, protože nemusíme vymýšlet odpověď na každý email – vytvoříme si pomocí ChatGPT několik vzorů, které jen příhodně upravíme. Totéž platí pro komunikaci na sociálních sítích, dále dokáže kvalitně shrnout dlouhé texty, tedy třeba smlouvy nebo zákony tak, aby se nám dobře četly, případně v nich vyhledá, co přesně potřebujeme.

Neměli bychom se na umělou inteligenci spoléhat stoprocentně, stále totiž dělá chyby, ale když jí přesně zadáme, co má dělat, dostaneme kvalitní výsledek. Dobrý dotaz, neboli prompt, může vypadat třeba takto:

„Analyzuj prosím přiloženou tabulku a identifikuj:

  1. Období, kdy dochází k růstu prodeje (měsíce, týdny apod.).
  2. Období, kdy prodej klesá, a možné důvody na základě dostupných dat.
  3. Zda je nárůst či pokles prodeje spojen s návštěvností webových stránek nebo kamenných prodejen.
  4. Jakékoliv další vzorce či trendy, které lze z dat vyčíst (např. vliv dnů v týdnu, svátků, sezónních faktorů).

Navrhni, jaké kroky by bylo možné podniknout ke zvýšení prodejů během slabších období. Dej mi výsledky strukturovaně a případně navrhni vizualizace, které by mohly analýzu podpořit (např. grafy, tabulky).“

2) Kreativní inspirace

V této část nám opět dovolte zdůraznit, že umělá inteligence nedokáže nahradit kreativní smýšlení člověka. Může ho velice věrně napodobit, nicméně dokud bude poptávka po originalitě, je ideální používat ChatGPT spíše pro brainstorming nápadů. Kupříkladu máme nápad na příběh, ten s umělou inteligencí prodiskutujeme a výstupem by měla být struktura literárního díla, časová osa nebo i nástřel postav.

Podobně postupujeme při psaní článků, kdy se strukturou a zdroji nám může umělá inteligence pomoci, Google ale ve vyhledávání doporučuje texty psané člověkem. ChatGPT je v pokročilé verzi dobrý pomocník ke kontrole pravopisu, gramatiky i stylistiky. Může nám pomoci vymyslet i barevné schéma pro náš web, neboť psychologie barev je pro jeho zajímavost důležitá, a případně navrhnout grafiku.

3) Marketing vždy s aktuálními trendy

Díky tomu, že je ChatGPT napojen na internet, můžou kvalitní marketingové agentury sledovat aktuální trendy a být vždy v obraze. A přesně tak pracujeme i my, neboť víme, že umělá inteligence je silný nástroj, takže ho zapojujeme do naší analýzy dat, a máme tak přehled, co momentálně funguje, jak moc dobře to funguje, a jaký je odhadovaný vývoj na poli marketingu

Navíc nám může ChatGPT může pomoci s hledáním zajímavých klíčových slov a doporučí, jak je nejlépe zakomponovat. Také s ním můžeme konzultovat naše další SEO se týkající nápady. Následně získáme přehled, jak by se nápad či strategie mohla uchytit, jaký bude mít dopad na klienty a díky tomu jsme vždy připraveni na budoucnost.

Abychom byli trochu konkrétnější v dalších činnostech, do nichž ChatGPT zapojujeme, dáme vám pár dalších příkladů:

  • Úprava produktových fotografií trvá chvilku – díky umělé inteligenci nemusíme trávit čas úpravou fotografie parametr po parametru ani kousek po kousku
  • Originální kreativní návrhy – abychom se odlišili od konkurence, využíváme návrhy ChatGPT, ze kterých si následně vybíráme ten nejlepší nebo nás třeba zaujmou jen některé prvky
  • Generátor UX návrhů webu – i v tomto případě necháme umělou inteligenci, aby nám navrhla několik možností a my si díky našim zkušenostem umíme zvolit ten nejvhodnější, případně se výsledky jen inspirujeme
  • Lepší vhled do cílové skupiny – umělá inteligence nám dokáže poskytnout podrobné informace o tom, na koho se službou cílíme, tudíž se dokážeme lépe přizpůsobit a cílovou skupinu také lépe zaujmout

Přítel pro osobní rozvoj

Umělá inteligence nám trochu paradoxně může pomoci být lepšími a vzdělanějšími lidmi. Stačí chtít, respektive stačí popsat situaci, do které jsme se dostali a kterou jsme nevyřešili ideálně, třeba hádka s partnerem nebo šéfem, a probrat ji s ChatGPT. Samozřejmě je ideální si na to sednout s odborníkem, nicméně umělá inteligence má k dispozici obrovská data, tudíž nám dokáže poradit, jak příště situaci řešit, abychom se cítili lépe a opravdu se dobrali nějakého řešení. 

Zároveň je ChatGPT skvělý a trpělivý učitel. Stačí ho požádat o vytvoření struktury učení, a pak podle ní jet. Dokáže naučit programovacímu jazyku, cizímu jazyku, fyzice, matematice, tvorbě prezentací, zvládání stresu, základům podnikání a prakticky čemukoliv, na co si vzpomeneme. Osobně jsem se díky ChatGPT vrátila k učení JavaScriptu, a přestože ze mě profesionální programátor asi nikdy nebude, bavilo mě to, posouvala jsem se kupředu, a kdykoliv jsem něčemu nerozuměla, ChatGPT to popsal velmi polopaticky.

Poskytne také nekonečnou sadu cvičení a úkolů, a jelikož je to software, kterému nikdy nedochází trpělivost a je stále ochotný, odpadá s umělou inteligencí stres z toho, že jsme pomalí žáci. Naopak nás ChatGPT ještě dokáže povzbudit a poradit nám, jak se v učení samotném zlepšit a jak z něj mít radost. Navíc nás nebude zkoušet u tabule, pokud ho o simulaci takové činnost nepožádáme.

💡Jak si vytvořit svůj model ChatGPT?

Když používáme ChatGPT delší dobu, může se nám hodit si vytvořit svůj personalizovaný model. Co to znamená? V první řadě jde o to, že v rámci tohoto chatu bude ChatGPT hovořit tónem, který si určíme, užívat slova (specifické termíny), která se do daného oboru hodí, a především bude čerpat z příslušných materiálu. Do chatu nahrajeme dokumenty, které má užívat, a na jejich základě se bude rozhodovat při tvorbě textů, doporučení, analýz či ho tímto způsobem můžeme naučit, jak přesně data zpracovávat a jaký přesně chceme výstup.

Samotné spuštění a ladění probíhá přes mateřskou platformu OpenAI a do podrobností zabíhat nebudeme, protože tvorba vlastního modelu pro firmu vystačí na vlastní článek. Pokud ale chceme ChatGPT propojit se Slackem pro roli interního asistenta nebo jej využijeme pro komunikaci se zákazníky v rámci CRM systému, všechno tohle ChatGPT umí. Navíc se dá využít třeba i k tomu, aby se zaměstnanci s jednotlivými softwary, co používá naše firma, naučili.

Používání umělé inteligence má mnoho výhod, nejprve bychom si ale měli říct, jak moc se do toho chceme ponořit. Pro začátek nám totiž stačí neplacená verze GPT-3.5, jež není tak sofistikovaná, ale na běžné úkony postačí. GPT-4 a její modifikace už je placená (cca 20$ měsíčně), velmi výkonná, napojená na internet, nicméně i tak ji můžeme využít zdarma, byť ve velmi omezené míře. Výhodou ChatGPT je rozsáhlá podpora češtiny, která je nám k dispozici, jakmile máme vytvořený účet u OpenAI. Ten je samozřejmě zdarma. Pak už nám nic nebrání využívat potenciál ChatGPT, jak  jen si usmyslíme.

P.S. Už jste viděli film Her?

5/5 - (3 votes)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Obsah článku

Podobné články